Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu

ADDP’NİN ALMANYA TOPLANTISINA İLİŞKİN BASIN BİLDİRİSİ

 

DÜNYA’NIN ÇEŞİTLİ ÜLKELERİNDE YAŞAYAN ATATÜRKÇÜLER BÜYÜK ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN ALMANYA’DA 100 YIL ÖNCE KALDIĞI MEKAN DA YENİDEN KUCAKLAŞIYOR

30 EYLÜL-1 EKİM,2017

-Atatürk’ün 1917’de Almanya’da Bad Kreuznach’ta kaldığı Otel, Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu’na  (ADDP) evsahipliği yapıyor.

– ADDP’nin 2017 yılında gerçekleştirdiği üçüncü toplantısında Platform üyeleri Cumhuriyete ve Atatürk ilkelerine bağlılıklarını kez daha dünya’ya ilan edecekler.

Birinci kuruluş yıldönümünü 18 Eylül’de kutlayan ADDP’nin , bu tarihi ve önemli mekanda gerçekleştireceği toplantısına, Türkiye, İngiltere, ABD, Avusturya, İsveç, Almanya’dan Atatürkçü Dernekler katılıyor.

-Platform üyesi dernekler, Bad Kreuznach toplantısında; birlik, beraberlik ve dayanışma kararlılıklarını bir kez daha yineleyecekler !

18 Eylül 2016 tarihinde Dortmund /Almanya’da kurulan ADDP, gerçekleştirdiği  Dortmund,İstanbul, Stockholm  toplantılarından sonra  dördüncü toplantısını 30 Eylül – 1 Ekim 2017 tarihlerinde, Almanya’nın Bad Kreuznach kentinde, Atatürk’ün 100 yıl önce, 1917 yılında kaldığı tarihi Park Hotel Karhaus’ta gerçekleştirecektir.

 

Toplantının ev sahipliği ADDP’nin kurucu üyelerinden Hessen Atatürkçü Düşünce Derneği  tarafından yapılmaktadır.

ADDP Bad Kreuznach toplantısında , Türkiye’de yaşanan gelişmeler, ADDP’nin 2018  çalışma ve faaliyet programı, ADDP’nin lobicilik çalışmaları, ADDP’nin gençlik örgütlenmesi, ADDP’nin tanıtımı ve görünürlülüğü gibi konular başta olmak çeşitli konular üzerinde görüşmeler yapılacaktır.

ADDP Kreuznach toplantısı ile ilgili olarak ADDP Başkanı Dr. Hakan Akbulut, toplantıyı  bu tarihi ve özel mekanda yapmanın onur ve gururunu tüm dünyadaki Atatürkçüler adına yaşadıklarını ifade ederek, bir yılda  önemli gelişme gösteren ADDP’nin;  Türkiye ve Dünya’daki Atatürkçüleri kucaklaştıran tek forum olması ve  partiler üstü konumu nedeniyle, amaç ve hedefleri doğrultusunda kararlılıkla yoluna devam ettiğini belirtmiştir.

Dünyanın çeşitli ülkelerinden bir araya gelen “Atatürkçü Dernekler” Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu değerlerine ve Atatürk ilke ve devrimlerine bağlılıklarını ilan ederek Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ulusal birlik ve beraberliğinin, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti vasıflarının ilelebet devamını savunmaktadırlar.

Birinci kuruluş yıldönümünün kutlandığı bu yıl, 10 ülkede örgütlenmiş ve ADDP’ye üye 23 dernek, güçlü ve aydınlık bir Türkiye için elbirliğiyle çalışmaktadırlar.

ADDP, Atatürk düşüncesini  benimseyen, laik, demokratik ve hukukun üstünlüğünü savunan dünyadaki “Atatürkçü Dernekleri” bu dayanışmaya katılmaya davet etmektedir.

ADDP, dünyada barış ve istikrarın sağlanması yolunda, Orta Doğu’daki istikrarsızlıklardan kaynaklanan problemlere karşı Atatürk ilkelerinin, özellikle Atatürk’ün refah ve barış içinde bir dünya felsefesinin bir ideoloji olarak öğretilip tanıtılması gerektiğine inanmaktadır. Bu çerçeve içerisinde , ADDP yurt dışındaki Atatürkçüler’in en güçlü sesi olmaya devam edecektir.

 

 

Türkiye’nin bugün  içinde bulunduğu bölgesel ve küresel sorunlar, Atatürk’ün düşünce sisteminin,  ülkemizin ve milletimizin refahı için en doğru yol olduğunu daha da belirgin yapmıştır. 

 

Türkiye’de OHAL koşulları altında yapılan, ve aslında bu şartlar altında yapılması başından beri sakıncalı olan 16 Nisan Referandumu, halka demokrasi ve hukuk alanlarında umut ve güven vereceğine, halkın seçime ve sandığa saygısını daha da yaralamıştır.

ADDP Cumhuriyetin temel değerlerinden ve kurucu prensiplerinden herhangi bir sapmayı kesinlikle kabul etmemektedir ve bu değerlerin ilelebet yaşaması için mücadeleye devam etme kararlılığındadır.

 

ADDP Yönetim Kurulu