Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu

Hakkımızda

Arrow
Arrow
Slider

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DÜNYA PLATFORMU

Günümüzde Türkiye ve dünyanın içinde bulunduğu şartlar, “Atatürkçü Düşünce”yi rehber edinmiş dernek ve kişilerin bir araya gelerek daha etkin çalışmalarını gerekli kılmaktadır.Bu noktadan hareketle Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu – ADDP, 18 Eylül 2016 tarihinde Dortmund/ Almanya’da, Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkezi’nin girişimiyle; dünyanın dört bir tarafından bir araya gelen “Atatürkçü Dernekler” tarafından kurulmuştur.

Bu girişim 2016 Haziran’ın da, ADD Genel Merkezi’nin yeni seçilen Genel Yönetim Kurulu’nun aldığı karar çerçevesinde hayata geçmiştir.

Türkiye’nin içinde bulunduğu bu hassas dönemde tüm Dünya’daki Atatürkçülere büyük sorumluluk düştüğü noktasından hareketle bir araya gelen “Atatürkçü Dernekler” dünyadaki tüm derneklere ,Platformun değerlerini paylaşma ve Platform kurucu ilkelerini kabul etme çağrısında bulunmuşlardır.

Dernek temsilcileri Türkiye Cumhuriyeti kurucu değerlerine bağlılıklarını dile getirerek, laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet payidar olacağına yönelik inançlarını teyit etmişlerdir.

ADDP nin ilk Genel Kurulu, 18 – 19 Mart 2017 tarihlerinde İstanbul/ Türkiye’de gerçekleşmiştir. Bu toplantıda ADDP yönetim kurulu seçilmiş ve Başkanlığa Dr. Hakan Akbulut seçilmiştir. Yönetim Kurulu üyeliklerine İngiltere, Almanya, ABD, İsveç, Avusturya, Kosova, Makedonya’dan “Atatürkçü Dernekler” seçilmişlerdir.

ADDP’nin ikinci Genel Kurul toplantısı, 9 – 11 Haziran tarihlerinde, Stockholm/ İsveç’te gerçekleşmiştir. Toplantıya katılan dernekler, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu değerlerine ve Atatürk ilkelerine bağlılıklarını Dünya’nın dört bir tarafında hep birlikte devam ettirmek yolunda kararlılıklarını tekrarlamışlardır.

İkinci genel kurul toplantısında, yeni Atatürkçü derneklerin de ADDP’ye katılımı ile, Platforma üye dernek sayısı 22 ye ulaşmıştır.

ADDP’na, Haziran 2017 itibari ile üye derneklerin isimleri aşağıya çıkarılmıştır:

Atatürkçü Düşünce Derneği – Genel Merkez
İsveç Atatürkçü Düşünce Derneği
İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği
Amerika Atatürk Derneği
Avusturya Atatürkçü Düşünce Derneği
Hessen Atatürkçü Düşünce Derneği – Almanya
Dortmund Atatürkçü Düşünce Derneği –Almanya
Berlin-Brandenburg Atatürkçü Düşünce Derneği –Almanya
Köln Atatürkçü Düşünce Derneği –Almanya
Makedonya Atatürkçüler Derneği
Kosova Filizler Atatürkçü Derneği
Voralberg Atatürkçü Düşünce Derneği – Avusturya
Florida Türk Amerikan Derneği
Baden Württemberg Atatürkçü Düşünce Derneği- Almanya
Dalarna Atatürkçü Düşünce Derneği-İsveç
Hildesheim Atatürkçü Düşünce Derneği-Almanya
Göteborg Atatürkçü Düşünce Derneği-İsveç
Malmö Atatürk Kadın ve Gençlik Derneği- İsveç
Mannheim Atatürkçü Düşünce Derneği-Almanya
Midtjylland Atatürkçü Düşünce Derneği-Danimarka
Norveç Atatürkçü Düşünce Derneği
Skåne Atatürkçü Düşünce Derneği- İsveç

ADDP’nin bundan sonraki toplantısı 30 Eylül – 1 Ekim 2017 tarihlerinde Frankfurt/Almanya’da yapılacaktır

ADDP, dünyada barış ve istikrarın sağlanması yolunda, Orta Doğu’daki istikrarsızlıklardan kaynaklanan problemlere karşı Atatürk ilkelerinin, özellikle Atatürk’ün refah ve barış içinde bir dünya felsefesinin bir ideoloji olarak öğretilip tanıtılması gerektiğine inanmaktadır. Bu çerçeve içerisinde ADDP nin yurt dışında çalışmaları ses getirici, etkili olacak sekilde planlanmaktadır.

ADDP, Atatürk düşüncesini benimseyen, laik, demokratik ve hukukun üstünlüğünü savunan yurtdışındaki “Atatürkçü Dernekler”in katılımına açıktır.
ADDP, ortak etkinlikler ve faaliyetler gerçekleştirmek amacıyla çok yönlü çalışmalar yaparak, tüm dünyadaki “Atatürkçü Dernekler“in ortak çalışma ve faaliyetlerini koordine etme amacındadır.